TERAPIA NDT-BOBATH

WYZWALANIE RUCHÓW JAK NAJBARDZIEJ ZBLIŻONYCH DO PRAWIDŁOWYCH

Jest bardzo dużo metod fizjoterapii dla dzieci, jednak jedną ze skuteczniejszych jest metoda NDT-Bobath. Metoda NDT-Bobath stosowana jest u dzieci, które potrzebują odpowiedniej i specjalistycznej stymulacji, aby dogonić swoich rówieśników. Terapię stosuję się u dzieci urodzonych przedwcześnie oraz mających kłopoty z napięciem mięśniowym i asymetrią ułożenia, jak również w przypadku, gdy dziecko doznało udaru mózgu lub innego urazu mózgowo-czaszkowego. Istotne są nie tylko sesje rehabilitacyjne, ale także wskazówki udzielane rodzicom, które powinny zostać wykorzystane w codziennej opiece nad dzieckiem.

 

Sesje terapeutyczne metody NDT-Bobath obejmują ćwiczenia stymulujące wszystkie części ciała dziecka. Terapeuta obserwuje ruchy dziecka, a następnie próbuje kierować nimi tak, by dzięki odpowiednim bodźcom czuciowym i doznaniom ruchowym dziecko osiągnęło stabilizację kończyn w podporach i zachowało właściwą pozycję. Podczas terapii nie ma ruchów przypadkowych: każdy z nich jest starannie zaplanowany. By dziecko nie zaczęło płakać, czuło się bezpiecznie oraz nie zakończyło ćwiczeń zbyt zmęczone, czas trwania i natężenie sesji terapeutycznych dobierane jest indywidualnie. Organizowane przez nas zajęcia cykliczne prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Sesje odbywają się w specjalnie do tego przystosowanej, bezpiecznej dla małych dzieci sali. Wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym programem, zachowując jednocześnie indywidualne podejście do każdego z uczestników.

NDT-Bobath

GŁÓWNE ZASADY USPRAWNIANIA WEDŁUG KONCEPCJI NDT-BOBATH OBEJMUJĄ

  • hamowanie nieprawidłowych odruchów,
  • wyzwalanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych,
  • wpływanie na nieprawidłowe napięcie mięśni poprzez podwyższanie obniżonego napięcia i obniżanie napięcia wzmożonego,
  • wykorzystywanie i utrwalanie prawidłowych ruchów podczas codziennych czynności – zabawy, kąpieli, zabiegów pielęgnacyjnych.