Terapia powięziowa ma na celu od nowa nauczyć nasze ciało prawidłowych wzorców funkcjonalnych. Garbienie się, utykanie, siedzenie w nieprawidłowej pozycji czy też szereg innych „złych” nawyków, które nabywamy przez lata choćby dlatego, że nasza praca wymaga, byśmy często wykonywali ten sam ruch lub pracowali w pozycji „wymuszonej” – to wszystko powoduje utrwalenie nieprawidłowych wzorców. Podobnie dzieje się, jeśli np. po jakimś urazie czy operacji szukamy pozycji jak najmniej bolesnej dla nas i utrzymujemy ją przez dłuższy czas. Jeśli mamy bardzo stresujący tryb życia, również wywołujemy (nieświadomie) napinanie mięśni.
Te wszystkie nieprawidłowe wzorce utrwalają się, powodując przeciążenia, przykurcze, skrócenia tkanek, a także wady postawy i zmiany zwyrodnieniowe. W efekcie pojawia się dyskomfort i ból, którego nie jesteśmy w stanie się pozbyć, ponieważ nasze ciało ma zakodowane nieprawidłowe wzorce i dzieje się to poza naszą świadomością.
Terapia powięziowa pozwala terapeucie ocenić, gdzie nas boli tylko na podstawie tego, jak stoimy, chodzimy czy siedzimy. Patrząc na to, jak ustawione są na przykład nasze łopatki, czy któraś noga jest krótsza, czy któreś ścięgno jest bardziej napięte, można łatwiej zlokalizować w naszym ciele napięcia, które są przyczyną naszych dolegliwości. Działając w sposób praktycznie bezbolesny, zmieniamy nieprawidłowe napięcia, ucząc nasze ciało prawidłowych wzorców.
WSKAZANIA
- przewlekła choroba, która wywołuje napięcie i restrykcje w tkankach miękkich
- bolesne kompleksowe zaburzenia postawy ciała
- asymetryczne osłabienie mięśni spowodowane ostrą lub przewlekłą neuropatią
- zaburzenia oddychania i nieelastyczna klatka piersiowa (np. przewlekła choroba układu oddechowego)
- częste, intensywne bóle głowy, które są wywołane przez różne bodźce (na przykład mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, napięcie w tylnej grupie mięśni szyi, zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego lub asymetrycznie wzmożone napięcie mięśni)
- zaburzenia połykania, fonacji i zamykania ust z powodu napięcia i restrykcji kości gnykowej oraz mięśni żucia
- pacjent jest zawodowym sportowcem lub artystą, który aby uniknąć kontuzji potrzebuje delikatnego rozciągania w celu zwiększenia szybkości lub dokładności w ekstremalnych zakresach ruchu
PRZECIWWSKAZANIA
- pacjent nie toleruje bliskiego kontaktu lub dotyku
- pacjent ma niestabilny stan zdrowia (niestabilna choroba niedokrwienna serca)
- pacjent ma zapalenie skóry
- infekcja lub choroba zakaźna przenoszona drogą oddechową lub przez bezpośredni kontakt ze skórą
- pacjent nie rozumie koncepcji „dobrego bólu”
- pacjent nie ma zaufania do terapeuty
- pacjent jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu
- pacjent nie potrafi udzielić świadomej zgody na leczenie z powodu stanu psychicznego.