Poizometryczna relaksacja a dzieci z zaburzeniami SI
U dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej wystepują problemy z wyciszeniem i uspokojeniem się przed snem lub po zabawie. Stosowanie PiR daje duży efekt na wyciszenie OUN. Poizometryczna relaksacja jest techniką polegającą na pracy z tkankami miękkimi, którą wykorzystujemy w stanach wzmożonych napięć mięśniowych. PiR stosujemy w celu eliminacji przeciążeń stawu poprzez przywrócenie właściwej długości i elastyczności mięśni. Uważa się że rozciąganie za pomocą PiR należy do jednych z najbardziej skutecznych. Dzięki specjalnej sekwencji ruchu uzyskuje się wyłączenie mięśni antagonistycznych podczas rozciągania i szybko uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawach.
Stosowanie technik głębokiego masażu, ułożenia kończyn a także wprowadzenie np.; kołder obciążeniowych będzie niosło wymierny efekt. Dziecko często nie chce bądź nie potrafi zakończyć jednej czynności i przejść płynnie do następnej. Nie widzi potrzeby zmiany sytuacji i otoczenia, nie może się zintegrować. Głęboki docisk pomoże w takiej sytuacji.
Kołdra obciążeniowa zwana inaczej kołdrą sensoryczną, to kołderka dziecięca o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Stosuje się ja przede wszystkim przy zaburzeniach psychofizycznych tj.ADHD, zespół Aspergera czy autyzm. Używa się jej przede wszystkim po to by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowało układ propriocetrywny, który odpowiada za czucie głębokie.
Stymulowanie proprioreceptorów powoduje ze dziecko ma większą świadomość swojego ciała, także poprawia jego skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulujące oraz uczucie lęku i niepokoju.