Terapię manualną, która pozwala na bezpośrednią pracę na tkance nerwowej nazywa się neuromobilizacją. Składają się na nią techniki, jaką są masaże odpowiednich partii ciała, pozwalające usprawnić ślizg oraz ruchomość nerwów, tak aby przywrócić pierwotną funkcję tkanki, które zostały zachwiane na skutek nieprawidłowości, jak zespół cieśni nadgarstka, będący skutkiem długotrwałej nieprawidłowej pozycji i pracy tego stawu, w wyniku której wystąpiło nieprawidłowe ukrwienie włókien, które są bardzo wrażliwe na napięcia mechaniczne.
Problemy z nerwami to między innymi bóle, osłabienie mięśni oraz zaburzenie czucia, na skutek zaburzenia prawidłowej ruchomości nerwu. Neuromobilizacja ma za zadanie pozbyć się wskazanych objawów, poprzez odpowiednią pracę bezpośrednio na mięśniu i nerwie. Jest to zabieg na tkance bardzo wrażliwej, dlatego przed przystąpieniem do niego konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, ponieważ źle stosowana technika może przysporzyć wielu problemów. Techniki neuromobilizacji pozwalają zwalczać zaburzenia układu nerwowego, szczególnie w przypadku uwięźnięcia oraz ucisku nerwów. Są bardzo skutecznym uzupełnieniem terapii, sprzyjają regeneracji nerwu, odżywieniu tkanki oraz przywróceniu odpowiedniej ruchomości.
Przebieg terapii.
Terapia manualna przeprowadzana jest w Centrum Rehabilitacji VitalMed zaraz po ustaleniu napięcia nerwu. Do badań wykorzystuje się test napięcia układu nerwowego, testy badające napięcie nerwów kończyn dolnych (LLNTT) lub górnych (ULTT). Prawidłowa diagnoza pozwala rozpocząć odpowiednią terapię. Neuromobilizacja jest techniką pracy bezpośrednio na nerwie jak promieniowy, półśrodkowy, łokciowy, kuleszowy wraz z rozgałęzieniami, mięśniowo-skórny i udowy. Pacjent jest odpowiednio układany w pozycji, wygodnej, która gwarantuje uzyskanie ruchu nerwu – skurczu lub rozciągania. Kolejno wykonywane są przez minutę w tempie jeden ruch na sekundę, pulsacyjne ruchy rozciągające lub ślizgowe. Całość terapii nie musi trwać minuty, zabieg może ustać wraz ze zmniejszeniem objawów. Skutkiem stosowania neuromobilizacji jest uczucie mrowienia, rozciągania i przepływającego ciepła, ale nie może być odczuwany ból. W przypadku wystąpienia uczucia bólu rehabilitant niezwłocznie przerywa zabieg lub zmniejsza intensywność zabiegu. Z uwagi na to, że jest to praca na wrażliwej tkance, do nie zawsze można poddać się metodzie neuromobilizacji. Techniki nie mogą być stosowane choćby u osób cierpiących na ubytkowe zmiany neurologiczne czy uszkodzenia nerwów. O wszystkich problemach należy informować na etapie przeprowadzonego badania, w trakcie wywiadu. Warto jest poddać się tym technikom, aby przywrócić poprawne funkcjonowanie danych partii ciała, gdy na przykład nie mamy czucia na końcu palców.