Zabiegi te mają na celu usprawnienie pacjentów po urazach i chorobach związanych z układem nerwowym. NDT-Bobath jest metodą rehabilitacji przeznaczoną zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, a jej odmiana, NDT-Bobath-Baby, skierowana jest szczególnie do noworodków, niemowlaków i dzieci z: zaburzonym napięciem mięśniowym, asymetrią ciała, problemami ruchowymi, uszkodzeniami splotu barkowego, uszkodzeniami mózgu, zespołami genetycznymi oraz po przebytych urazach mózgowo-czaszkowych.
Usprawnianie tą metodą powinno być wkomponowane w naturalny rozkład dnia małego pacjenta, ponieważ obejmuje aktywności ruchowe, które mogą być wykonywane podczas normalnych, codziennych czynności np. pielęgnacji, noszenia, karmienia, przewijania, czy zabawy.
Koncepcja tej metody rehabilitacji dzieci powstała w Londynie w latach czterdziestych ubiegłego wieku, a jej autorami było czeskie małżeństwo B i K. Bobath. Terapia została opracowana na podstawie analizy zachowania i leczenia dzieci z porażeniem mózgowym oraz obserwacji stwierdzających, że sposób poruszania się dziecka może być jedną z przyczyn patologicznego rozwoju układu ruchowego. Opracowano więc metodę opierającą się o ćwiczenia prawidłowych wzorców ruchowych.
Zalety rehabilitacji dzieci metodą NDT-Bobath:
Hamowanie rozwoju nieprawidłowych odruchów i nauka prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych odruchów; poprawa obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego oraz nauka i utrwalenie prawidłowych wzorców ruchów podczas wykonywania codziennych czynności.
Jak odbywa się rehabilitacja dzieci metodą NDT-Bobath?
Treningi powinny być prowadzone zarówno przez doświadczonego Rehabilitanta, specjalizującego się w rehabilitacji najmłodszych pacjentów, jak i przez rodziców. Zwłaszcza ćwiczenia prowadzone przez rodzinę wplecione w codzienne aktywności są bardzo ważne, ponieważ godzinne czy nawet kilku godzinne sesje z Fizjoterapeutą to zbyt mało, by ta metoda mogła osiągnąć 100% skuteczności.
Fizjoterapeuta pracuje z niemowlakiem kierując jego ruchami i zapewniając mu właściwe ułożenie kończyn; wspomaga utrzymanie odpowiedniej pozycji i dostarcza bodźców czuciowych oraz doznań ruchowych. Starannie przygotowany zestaw ćwiczeń dobrany indywidualnie do tempa rozwoju dziecka, stanowi podstawę sukcesu w rehabilitacji. Jednocześnie dziecko musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a szybkość i rytm ćwiczeń muszą być tak dobrane, by zabiegi nie były dla niego zbyt męczące. Najlepiej gdy ćwiczenia są powiązane z lubianą aktywnością dziecka np. zabawą czy kąpielą.