Kinesiotaping (inaczej plastrowanie dynamiczne) to specyficzna forma rehabilitacji, w której wykorzystuje się charakterystyczne taśmy elastyczne, naklejane na różne części ciała. W naszym Centrum Rehabilitacji VitalMed z metody kinesiotapingu, która ma bardzo szerokie zastosowanie, coraz częściej korzystają pacjenci uskarżający się na dolegliwości bólowe. Jest ona również powszechnie stosowana przez sportowców, w tym przede wszystkim pływaków, siatkarzy, lekkoatletów, koszykarzy czy piłkarzy.
Krótka charakterystyka kinesiotapingu
Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która polega na naklejaniu na wybranych częściach ciała specjalnych (zwykle kolorowych) plastrów w różnych kierunkach. Plastry są wykonane z bawełny i kleju akrylowego, dlatego też są bardzo rozciągliwe, wodoodporne i przepuszczają powietrze. Swoją grubością i rozciągliwości przypominają nieco ludzką skórę. Można je nosić od kilku dni do kilku tygodni.
Naklejona taśma delikatnie unosi skórę, dzięki czemu zwiększa przestrzeń między mięśniami. To główny cel, jaki chce się osiągnąć, stosując tę metodę. Za sprawą odpowiedniego naklejenia plastra można zminimalizować napięcie na receptory skórne, które jest główną przyczyną odczuwanego przez pacjenta bólu.
Technik aplikacji kinesiotapingu jest wiele, a ich dobór zależy od dolegliwości, z jakimi boryka się pacjent. Wyróżniamy następujące techniki: mięśniową, więzadłową, powięziową, funkcjonalną (wspomaga ruch i pracę osłabionych mięśni), limfatyczną (plaster przyklejany w okolicach węzłów chłonnych).
Wskazania do kinesiotapingu
Jak już zostało wspomniane, kinesiotaping to metoda o wszechstronnym zastosowanie, dlatego też zalecana jest pacjentom z różnymi dolegliwościami. Do najczęstszych wskazań zaliczamy m.in.:
- ból pourazowy, po kontuzji lub wypadku,
- bóle reumatyczne,
- zespoły bólowe kręgosłupa (pomocne nie tylko przy łagodzeniu bólu, ale również przy ograniczeniu zakresu ruchu, uczucia zablokowania w kręgosłupie, ostrym i promieniującym bólu do kończyn, zawrotach głowy),
- ból po operacjach,
- nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie (plastry pomagający rozluźnić naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, redukują napięcie itp.),
- zapobieganie kontuzjom (plastry sprzyjają prawidłowemu przemieszczaniu się mięśni względem powięzi, stabilizują stawy, przeciwdziałają skurczom itp.),
- problemy z krążeniem.