Laser wysokoenergetyczny jest coraz częściej wykorzystywany w gabinetach rehabilitacyjnych. Zapewnia bardzo dobre rezultaty w terapii głęboko położonych mięśni, ścięgien i wiązadeł. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, sprzyja w dotlenieniu i odżywieniu tkanek. Znajduje zastosowanie zarówno w ortopedii, jak i neurologii oraz sporcie.
W tym artykule wyjaśnimy, jak działa i jakie są wskazania do terapii laserem wysokoenergetycznym.
Działania lasera wysokoenergetycznego
Laser wysokoenergetyczny to urządzenie, które wywołuje efekty fotochemiczne, fotomechaniczne i fototermiczne. Są one kilkudziesięciokrotnie skuteczniejsze niż w przypadku powszechnie stosowanych w medycynie tzw. laserów zimnych. Dzięki temu możliwa jest stymulacja nawet głęboko znajdujących się tkanek.
Za sprawą efektu fotochemicznego energia dociera bezpośrednio do struktur komórkowych, dzięki czemu aktywowane są wewnątrzkomórkowe procesy energetyczne, co sprzyja przywróceniu równowadze metabolizmu komórkowego. W ramach efektu fotomechanicznego, za który odpowiadają mechaniczne wibracje, stymulowany jest drenaż limfatyczny. Z kolei efekt fototermiczny powoduje oddziaływanie ciepła na tkanki, co prowadzi do pobudzenia krążenia krwi, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i składników odżywczych.
Wskazania do terapii laserem wysokoenergetycznym
Laser wysokoenergetyczny ma wszechstronne zastosowanie w ortopedii i neurologii. Przede wszystkim pozwala na skuteczne zmniejszenie bólu mięśni. Wykorzystywany jest również w celu redukcji obrzęków, stanów zapalnych oraz pobudzenia regeneracji chrząstek stawowych. Jak już zostało wspomniane, pobudza krążenie, dzięki czemu sprzyja dostarczaniu tlenu i składników odżywczych, co jest korzystne dla prawidłowej regeneracji tkanek.
Wskazań do zabiegu z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego jest wiele. Zaliczamy do nich takie dolegliwości jak m.in.: bóle kręgosłupa, zapalenie stawów, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, zerwanie mięśni, naciągnięcie więzadeł, zespół bolesnego barku itd.