Dna moczanowa inaczej zwana podagrą, artretyzmem czy skazą moczanową. Jest to choroba przewlekła wiążąca się z zaburzeniami przemiany materii, dotykająca układu kostno – mięśniowego oraz tkanki łącznej. Przyczyną podagry jest hiperurykemia czyli stan, w którym w surowicy krwi stężenie kwasu moczowego jest większe niż 6,5 mg/dl. Hiperurykemia jest skutkiem mniejszego wydalania kwasu moczowego przez nerki lub zwiększonej jego produkcji. Zwiększenie kwasu moczowego może być skutkiem nieprawidłowej diety, bogatej w puryny oraz małej aktywności fizycznej. Produkty bogate w puryny to między innymi: Napoje słodzone fruktozą, herbata, kawa, owoce morza, czerwone mięso czy alkohol.
Choroba przebiega w kilku etapach:
• bezobjawowa hiperurykemia
• ostre napady stanów zapalnych stawów,
• okresy międzynapadowe,
• zaawansowana dna moczanowa (przewlekła).
Najczęściej pierwszym objawem dny moczanowej jest zapalenie stawów śródstopno – paliczkowych lub stawu skokowego. Rzadziej choroba zaczyna się od ataku na staw kolanowy, barki, palce rąk czy pozostałych stawów, wtedy ból ma charakter wędrujący od jednego stawu do kolejnego.
W początkowej fazie pojawia się zaczerwienienie, obrzęknięcie stawu, a pacjent odczuwa silny ból, który pojawia się wcześnie rano, najczęściej pomiędzy godziną 3-5 rano. Oprócz tych objawów może wystąpić gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Nieleczona podagra może przybrać stan przewlekły, w którym objawy mają już charakter stały.
W ostatnim okresie choroby, odkładające się kryształki moczanu sodu mogą przyczynić się do zniszczenia chrząstek, nasad kostnych czy więzadeł. Zgromadzone złogi mogą skutkować pojawianiem się guzków dnowych w stawach stóp oraz dłoni, a także w małżowinach usznych.