Neuropatia uciskowa zwana Zespołem cieśni nadgarstka.
Zauważyłeś u siebie drętwienie rąk, szczególnie kciuka, palca wskazującego i środkowego? Zgłoś się po pomoc do naszego Centrum Rehabilitacji Vital+Med, gdzie nasi fizjoterapeuci zaplanują specjalnie dla Ciebie leczenie rehabilitacyjne.
Jej przyczyną jest mechaniczny ucisk na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka – stąd też pochodzi nazwa tego zespołu. Objawy tej neuropatii mogą pojawić się zarówno jako następstwa nawyków lub towarzyszyć innym chorobom na przykład reumatoidalnemu zapaleniu stawów, dnie moczanowej, cukrzycy, niedoczynności tarczycy czy tłuszczakom kanału nadgarstka. Czynności dnia codziennego natomiast, charakter naszej pracy, który wymaga powtarzalnych ruchów palców i nadgarstka jak pisanie na klawiaturze, ruchy myszką, gra na instrumentach itp. wywołują objawy będące następstwem naszych nawyków.
Często pacjenci skarżą się na mrowienie, drętwienie i inne nieprzyjemne odczucia w okolicy kciuka, palca wskazującego aż do połowy palca serdecznego. Nigdy jednak palec mały nie jest objęty zmianami. Drętwienia nasilają się gdy kończyna górna jest uniesiona natomiast po opuszczeniu objawy się wyciszają. Poza tym bóle i drętwienia nasilają się nocą. Często pojawia się osłabienie mięśni a nawet ich zanik – nie da się wykonywać precyzyjnych ruchów, problemem staje się pisanie. Podnoszenie ciężkich przedmiotów jest niemożliwe – bo wypadają z rąk.
Jeśli budowa naszego kanału nadgarstka sprzyja występowaniu cieśni (wrodzony wąski kanał), jeśli mamy pracę która wymaga wymuszonej pozycji rąk, precyzyjnych, powtarzalnych ruchów palców i nadgarstka – to warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Bradzo ważne są ćwiczenia rozciągające, terapia mięśniowo – powięziowa, masaże… W przeciwnym razie gdy objawy się zaostrzą konieczne będzie leczenie glikokortykosteroidami, a ostatecznie działanie chirurgiczne. Leczenie operacyjne jest jedyną metodą pozwalającą na całkowite wyleczenie, choć i to nie u każdego daje gwarancję pozbycia się na stałe przykrych dolegliwości. Dotyczy to tych pacjentów, u których przypadłość ta wiąże się z jakąś chorobą przewlekłą. Na samym zabiegu operacyjnym nie kończy się jednak, ponieważ bardzo istotnym elementem leczenia jest fizjoterapia. To warunek powrotu do pełnej sprawności.